Sülün Pişirme Tarifi

Tüylerini yolup içini çıkardıktan ve tütsüledikten sonra hayvanı bol akarsuda iyice yıkanmalı. Kurulayıp içi, dışı iyice tuzlamalı ve biberlemeli. Bir dal biberiye otunu da karın kısmına yerleştirip sülünü açılmaması için temiz ve beyaz bir doğal iple bağlamalı.


Yayvan bir güvece tereyağının yarısıyla dört çorba kaşığı zeytinyağını koyup kabı orta ısılı bir ateşe oturtmalı. Tereyağı eriyince sülünü kabın içine oturtup, ara ara çevirerek her yanını nar gibi kızartmalı.


Sülünün her yanı kızarınca kabı olduğu gibi 190 dereceye göre kızdırılmış bir fırına sürün ve burada ara ara çevirerek, salça sosu üstüne döküp bu av kuşunu 45 dakika pişirmeli.

Sülün pişince kabı fırından çıkartıp, üstündeki ipleri çıkarılacak sülünü bütün olarak veya parçalara bölerek sıcak bir yerde tutularak servis tabağına alabilirsiniz. Servis tabağını önceden ısıtırsanız servis anında etin sıcaklığını korumuş olursunuz.


Pişirme kabında kalan etin lezzetli suyunu alıp biraz daha tereyağı ve salçayla kıvamlandırarak sülünün üzerine dökmeyi unutmayın. Fırında sülün yemeye hazır, iftiharla servisi yapabilirsiniz. Afiyet olsun.

Yükleniyor…